| Startuj z nami | Dodaj do ulubionych | Sylwestrowy newsletter | Powiadom znajomego | Forum sylwestrowe | Poczta | Facebook |
Polski English Deutsch
Sylwester Wybrzeże SłowińskieSylwester na Wybrzeżu Bal sylwestrowy na Wybrzeżu Słowińskim Oferty Sylwestrowe z Wybrzeża Słowińskiego
- | - Dodaj ofertę sylwestrową | Sylwestrowy cennik usług | Wróżby i Horoskop Sylwestrowy | Kursy Turystyczne | Księgarnie | Kursy walut | Sylwestrowy Katalog Stron - | -
- | - Luźne rozważania | Historia Nocy Sylwestrowej | Tradycje Sylwestrowe | Poradnik Sylwestrowy | Ciekawostki Sylwestrowe | Kalendarz Sylwestrowy | Pogoda na Sylwestra - | -
Sylwester Wybrzeże Słowińskie Sylwester Wybrzeże Słowińskie / Ciekawostki sylwestrowe


Sylwester i jego obchodzenie wiąże się z wieloma ciekawostkami, o których większość z nas prawdopodobnie nie ma pojęcia. Oto niektóre z nich:
- 1 stycznia jako pierwszy dzień roku uznano dopiero w 45 roku p.n.e kiedy Juliusz Cezar wprowadził kalendarz juliański. Wcześniej Nowy Rok był celebrowany przez Rzymian 1 marca.
- W polskiej tradycji nazwa Sylwester wywodzi się prawdopodobnie od imienia papieża Sylwestra I(zm. w 335 roku). Pierwszy raz święto uroczyście było obchodzone w roku 999 kiedy lud rzymski hucznie świętował niespełnienie się proroctwa Sybilli o końcu świata. Z tej to okazji, 1 stycznia roku 1000, papież Sylwester II, który według dawnych opowieści, uratował ludzkość przed zniszczeniem przez smoka Lewiatana zamkniętego w lochach Watykanu oraz udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa Urbi et Orbi (miastu i światu). Tradycja ta została przejęta przez kolejnych papieży i do dziś, 1 stycznia, udzielają oni tego błogosławieństwa z balkonu Bazyliki Świętego Piotra.
- Święty Sylwester, którego imię związane jest z nocą 31 grudnia, jest patronem zwierząt domowych;
- 31 grudnia imieniny obchodzą: Sylwester, Sylwestra, Katarzyna, Donata, Mariusz, Paulina, Sebastian, Melania, Mariusz, Barbajcan, Saturnin, Tworzysław, Kolumba i Zotyk.
- Sylwester jest ostatnim dniem roku kalendarzowego;
- Łacińska nazwa miesiąca stycznia (Ianuarius) pochodzi od imienia staroitalskiego bóstwa – Janusa. Był on bogiem wszelkich początków i końców. Przedstawiano go z dwiema głowami: jedna spogląda na stary rok (w przeszłość), a druga na nowy (przyszłość). Wiele języków przejęło od Janusa nazwę miesiąca styczeń np. angielski (January).
- Imię Sylwester wywodzi się od łacińskiego przydomka "silvestris", oznaczającego "tego, który żyje w lesie";
- Kościół katolicki obchodzi w ten dzień wspomnienie świętej Katarzyny Laboure i świętej Melanii;
- Słowo "sylwester" ma trzy znaczenia: pisane z wielkiej litery oznacza imię męskie lub dzień 31 grudnia, zaś z małej - zabawę, uroczystość. W języku angielskim ta różnica oddana jest w innych formułach: "New Year's Eve" (31 grudnia), New Year's Eve party (zabawa sylwestrowa);
- W starożytnym Egipcie Nowy Rok celebrowano pod koniec września, gdy wylewał Nil. Było to niezwykle ważne wydarzenie, gdyż to wokół delty Nilu koncentrowało się życie starożytnych Egipcjan.

Ameryka Północna i Południowa
- Pierwsza kula na Times Square w Nowym Jorku zjechała w dół przy odliczaniu ostatnich sekund starego roku - 31 grudnia 1907 roku. Była wykonana z drewna i żelaza. Ważyła ok. 320 kg i składała się ze stu 25-watowych żarówek. W 2009 roku kula miała 3,66 m średnicy, okrywało ją ponad 2,5 tysiąca kryształów i oświetlało 32 256 lampek. Kula umieszczona na 110-metrowym budynku One Times Square opada 24 metry w dół aż do wielkiego napisu wyświetlającego nową datę. Kuli nie spuszczono w 1942 i 1943 roku z powodu wojennych restrykcji.
- Mieszkańcy anglojęzycznych krajów (m.in. USA) po wybiciu północy mają zwyczaj śpiewania znanej pieśni Auld Lang Syne autorstwa szkockiego poety - Roberta Burnsa. Obecnie tytuł tłumaczy się w angielskim jako "Old Long Since" czyli "Long, long ago" co w języku polskim oznacza "Dawno, dawno temu".
- Wielu Brazylijczyków ubiera się na biało w Sylwestra wierząc, że przyniesie im to szczęście i pokój w Nowym Roku.
- W Wenezueli, Argentynie, Boliwii i Meksyku istnieje zwyczaj noszenia walizek wokół domu lub nawet na ulicy, aby zapewnić sobie rok obfitujący w podróże.
- W Ekwadorze istnieje zwyczaj szycia kukieł zwanych Anos Viejos (stare lata), które w Sylwestra wypełniają ulice miast. Mają one symbolizować prawdziwe postacie oraz zdarzenia z kończącego się roku. Najczęściej przypominają one znanych polityków czy sławnych cele brytów, którzy niechlubnie zaznaczyli się w mijającym roku. Kukły są najczęściej wykonane z papieru, starych ubrań i słomy. Niektóre z nich wypełniane są petardami. O północy Ekwadorczycy podpalają Anos Viejos co ma być symbolem pożegnania starego roku i przywitania nowego.

Europa
- W Grecji świętowanie Nowego Roku zbiega się z dniem św. Bazylego. Dzieci pielęgnują tradycję pozostawiania butów przy kominku z nadzieją, że święty Bazyl przyniesie im podarunki.
- Według tradycji włoskiej, żegnając stary rok należy mieć na sobie czerwoną bieliznę. Istnieje przesąd, że jakikolwiek inny kolor może przynieść pecha na przyszły rok. Jest to więc doskonała okazja, aby obdarować ukochaną osobę bielizną w czerwonym kolorze.
- W Hiszpanii nadejście Nowego Roku ogłasza dwanaście uderzeń dzwonu (tzw. campanadas), które następują co sekundę tuż przed północą. Sylwestrowa tradycja Hiszpanów nakazuje zjedzenie 12 gron z kiści winogron za każdym gongiem. 12 gron oznacza dobrobyt przez 12 miesięcy w roku.

Azja
- Żydowski Nowy Rok (Rosz Haszana) przypada na pierwszy dzień miesiąca Tiszri (pierwszy dzień siódmego miesiąca). Według hebrajskiego kalendarza 8 września 2010 roku rozpoczął się 5771 rok. W Rosz Haszana nie jada się gorzkich lub kwaśnych posiłków. Powszechnym zwyczajem stało się spożywanie chałki i jabłek maczanych w miodzie. Spożywanie słodkich pokarmów w czasie tego święta ma symbolizować błogosławieństwo i obfitość.
- W sylwestrową noc Japończycy spożywają uroczysta kolację w gronie rodzinnym, na której serwowane są tradycyjne potrawy. Wśród nich najważniejsza jest toshikoshi-soba czyli makaron gryczany. O północy można usłyszeć 108 uderzeń dzwonów dobiegających z buddyjskich świątyń, które mają uwolnić ludzi od złych mocy. Japończycy wierzą, że każdy człowiek nosi w sobie 108 grzechów, które należy z siebie "zmyć" przed nadejściem Nowego Roku. Wówczas wielu ludzi wybiera się do shintoistycznych i buddyjskich świątyń w celu modlitwy o opiekę nad rodziną i domem, a także z prośbą o pomyślne życie.
- Najważniejsze wydarzenie tajskiego Nowego Roku to festiwal Songran, który celebrowany jest przez trzy dni. Oficjalnie zaczyna się 13, a kończy 15 kwietnia. Już pierwszego dnia, od samego rana Tajowie ofiarowują mnichom pożywienie oraz wypuszczają z klatek ptaki. Ludzie zapalają świece oraz kadzidła w domach i świątyniach aby okazać swój szacunek zmarłym przodkom. Starsi błogosławią młodych. Po czym, wczesnym popołudniem rozpoczyna się trwająca trzy dni bitwa wodna. Tradycja oblewania się wodą wynika z wiary Tajów w jej magiczną moc. Według nich oczyszcza one nie tylko ciała, ale także dusze. Na ulicach miast młodzi ludzi polewają się wodą z wiader, pistoletów, węży, a nawet z pomp strażackich. Niektórzy smarują twarze talkiem i posypują nim również przechodniów na ulicy. W tym czasie do Tajlandii przyjeżdża sporo turystów, którzy chcą wziąć udział w zabawie. Dlatego jeśli ktoś zdecyduje się na przyjazd do tego kraju w tym okresie czasu powinien dużo wcześniej zarezerwować sobie miejsce w hotelu. Najlepsze widowisko ma miejsce w Chiang Mai, dzie można dołączyć się do karawany pojazdów przemierzających centrum miasta. Przewożone są w nich oczywiście beczki z wodą, którą polewa się przechodniów.
- Według wschodniego kalendarza Chiński Nowy Rok czyli Święto Wiosny przypada w pierwszą styczniową pełnię księżyca. Każdy rok przybiera nazwę jakiegoś zwierzęcia i tak na przykład rok 2009 był Rokiem Byka. Celebrowanie trwa 15 dni. Domy są dekorowane przeróżnymi ozdobami. Na framugach drzwi wiesza się tzw. chunlian, a na ścianach znajdują się czerwone kartki papieru, na których wypisane są życzenia noworoczne. W pokojach gościnnych pojawiają się kwiaty w wazonach, a także tace z pomarańczami, mandarynkami i talerze z ośmioma rodzajami suszonych słodkich owoców lub z innymi słodkimi łakociami. Tradycją pielęgnowaną przez wielu Chińczyków jest także puszczanie petard, które mają odstraszać złe duchy wędrujące po Ziemi.


Skąd ten Sylwester?
Sylwestrowe ciekawostki
Przysłowia sylwestrowe
Kto pierwszy wita Nowy Rok?
Urodzili się w sylwestra
Zmarli w sylwestra
Ważne wydarzenia
Życzenia Noworoczne


Źródło: www.sylwestrowanoc.pl, www.odyssei.com

Sylwester Wybrzeże Słowińskie - Oferty sylwestrowe z Wybrzeża - Bal sylwestrowy na Wybrzeżu - Impreza Sylwestrowa Nad Morzem - Wybrzeże Sylwestrowo
Gry, tapety, aplikacje, polifonia i... wszystko na komórkę kliknij tutaj>>>


Web Informer Button